Pogodba o razdelitvi solastnine

60.00

Description

Pogodba o razdelitvi solastnine je pogodba, katero pravilneje imenujemo sporazum o delitvi solastnine oziroma pogodba o delitvi. Solastniki so namreč v zvezi s stvarjo v trajnem medsebojnem razmerju, pri čemer ima solastnik pravico do delitve, ki jo lahko uveljavi kadarkoli, vendar ne ob neprimernem času. V prvi vrsti je priporočljivo, da solastniki delitev izpeljejo sporazumno, kar jim omogoča pogodba o razdelitvi solastnine, saj je takšna rešitev nedvomno miroljubnejša in s tem enostavnejša.

Pogodba o razdelitvi solastnine se seveda med solastniki lahko sklene le pod pogojem, da sodelujejo vsi solastniki. Pogodba o razdelitvi solastnine omogoča zunajsodno delitev, pri čemer fizična delitev pomeni sočasno odsvojitev in pridobitev lastninske pravice. Pogodba o razdelitvi solastnine oziroma pogodba o delitvi, kot jo pravilneje imenujemo, je pogodba za katero veljajo enaka pravila kot za pridobitev lastninske pravice na podlagi pravnega posla. Za nepremičnine je potrebno zemljiškoknjižno dovolilo, na katerem mora biti overjen podpis vseh solastnikov.

Pogodba o razdelitvi solastnine mora biti prijavljena v davčne namene, izkazano mora biti državljanstvo pogodbenikov ali vzajemnost. Pogodba o razdelitvi solastnine je hkrati pogodba v kateri je lahko udeležen tudi otrok, v kolikor je seveda solastnik. V takšnem primeru je delitev solastnine omogočena le, če starši kot zakoniti zastopniki pridobijo odobritev CSD, brez katere ne smejo odsvojiti ali obremeniti stvari iz premoženja svojega otroka. Delitev solastnine na sporazumen način ima torej svoje zakonitosti, za tovrstno razdelitev solastnine pa je zagotovo bistven sporazum vseh solastnikov. Razdelitev solastnine oziroma delitev solastnine v nasprotnem primeru poteka pred pristojnim sodiščem v nepravdnem postopku.

Title

Go to Top